google-site-verification=zBrGTmzoP4VxymVSP3AbCmMd7GwDC13aeboEi73Ii4I
صداهای عجیب بدن

شاید صداهای عجیب بدن به این دلیل باشد که بدن‌تان می‌خواهد چیزی به شما بگوید. هر ترق و تروق و آروغی را با کمک این نوشتار رمزگشایی کنید تا ببینید کدام صداهای بدن‌تان طبیعی و کدام صداها غیرطبیعی هستند.

صداهای ایجاد شده چه هستند؟

بدن انسان سمفونی عجیبی از صداهای مختلف تولید می‌کند: از قار و قور شکم‌تان گرفته تا صدای ترق و تروق یک مفصل. اغلب این صداها کاملا طبیعی (شاید هم کمی خجالت‌آور) هستند. اما در برخی موارد، آن‌ها می‌توانند زنگ هشدار باشند. کورت هیفر  متخصص طب داخلی، دارای مدرک دکترای پزشکی، استادیار پزشکی در دانشکده‌ی پزشکی استنفورد توضیح می‌دهد، “شرایط است که کمک‌تان می‌کند تشخیص بدهید که صدای ایجاد شده نگران کننده است یا نه.” در این‌ نوشتار دکتر هیفر و سایرین توضیح می‌دهند که چه زمانی صدای شرشر، آروغ، سوت و باد مهبل نگران‌کننده است و چه زمانی جایی برای نگرانی وجود ندارد.

۱. سوت زدن بینی: صداهای عجیب بدن

سوت زدن نشانه‌ای از انسداد جریان هوا است و ممکن است به این معنا باشد که زیاد بودن خلط، گرفتگی در حفره‌های بینی‌تان ایجاد کرده‌است. خلط‌ها را با ضداحتقان (اگر سرما خورده‌‌اید) یا یک آنتی‌هیستامین (اگر آلرژی دارید)، برطرف کنید.

چه زمانی باید نگران باشیم: اگر دچار ترومای بینی شُدید، سوت زدن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی پارگی در غضروف بین سوراخ‌های بینی باشد. این مشکل توسط متخصص گوش و حلق و بینی یا جراحی پلاستیک برطرف می‌شود.

۲. عطسه

عطسه ممکن است در اثر هر چیزی ایجاد شود، از یک ویروس تا چراغ‌های روشن که می‌توانند یک واکنش غیرارادی را که از مغز تا دیافراگم را شامل می‌شود، ایجاد کند. صدای هاپچه‌ی بعضی‌ها به دلیل حجم شش‌های‌شان، سایز نای یا قدرت عضلات شکم‌شان بلندتر است.

چه زمانی باید نگران باشیم: حملات مزمن می‌توانند آزمایش آلرژی را توجیه کنند.

۳. غژ غژ کردن گوش از صداهای عجیب بدن

همان غژغژی که وقتی سرتان روی بالش است می‌شنوید، می‌تواند حرکت خون از طریق شریان کاروتید و ورید وداج که پشت گوش‌تان هستند، باشد. آنیل لاوانی، دارای مدرگ دکترای پزشکی، معاون رئیس پژوهش در بخش گوش و حلق و بینی دانشکده‌ی پزشکی و جراحی دانشگاه کلمبیا می‌گوید، “این صدا زمانی محسوس می‌شود که صدای خارجی مسدود شده باشد.” غژغژی که شما 24 ساعته و هفت روز هفته می‌شنوید، می‌تواند در اثر عفونت یا آلرژی باشد. گرفتگی در شیپور استاش، که بینی و گلوی‌تا را به گوش میانی متصل می‌کند نیز صداهای خارجی را از خفه می‌کند؛ این مشکل باید خود به خود یا با کمک انتی‌بیوتیک و ضداحتقان رفع شود.

چه زمانی باید نگران باشیم: غژغژ بدون این‌که مانعی در مسیر شنیدن صدا وجود داشته باشد می‌تواند به معنای انسداد رگ‌های خونی یا نوعی ناهنجاری باشد؛ فورا با پزشک‌تان تماس بگیرید.

۴. زنگ زدن گوش: صداهای عجیب بدن

عفونت، پیری و صدای بسیار بلند می‌تواند سلول‌های مو را در گوش داخلی که امواج صدا را تبدیل به سیگنال‌های الکتریکی می‌کنند، مورد آسیب قرار دهد. نتیجه: دکتر لاوانی توضیح می‌دهد که “حلزون گوش‌تان به مغز سیگنال می‌فرستد حتی زمانی که هیچ موج صدایی وارد گوش نمی‌شود.”

چه زمانی باید نگران باشیم: اگر یک صدای کاذب بیش از دو روز طول بکشد یا با درد و سرگیجه همراه باشد، به پزشک مراجعه کنید تا به کمک آزمایش، احتمال وجود عفونت یا مشکلات عصبی رد شود.

۵. آروغ زدن

آروغ، صدای هوایی است که از شکم‌تان رها می‌شود. کلودیا گراس، دارای مدرک دکترای پزشکی، و متخصص گوارش در نهاد پزشکی پروهلث در کنه‌تیکت می‌گوید، اتفاق عجیبی نیست- آروغ معمولا نتیجه‌ی بلعیدن هوا است.” اگر زمانی که دهان‌تان پر است صحبت نکنید، آهسته غذا بخورید و از خوردن نوشیدنی‌های گازدار بپرهیزید، کم‌تر آروغ خواهید زد.

چه زمانی باید نگران باشیم: آروغ همراه با سوزش و درد قفسه‌ی سینه یا درد گلو می‌تواند نشانه‌ی بیماری بازگشت اسید به مری باشد. این مشکل توسط داروهای آرایکس قابل درمان است.

۶. سکسکه:  صداهای عجیب بدن

سکسکه زمانی رخ می‌دهد که دیافراگم‌تان در اثر استنشاق هوا که به طور ناگهانی توسط گلوت (بخشی از حنجره) حبس می‌شود، دچار گرفتگی شود. دیافراگم تا حدی تحت کنترل عصب واگ و فرنیک است که در اثر هیجان، عصبی بودن، بعضی از داروها یا اتساع شکم بعد از خوردن یک وعده‌ غذای بزرگ، تحریک می‌شوند.  شما باید بتوانید سکسکه را با نگه داشتن نفس‌تان که سطح دی‌اکسید کربن را در ریه‌ها بالا می‌برد و می‌تواند دیافراگم را ریلکس کند، متوقف کنید.

چه زمانی باید نگران باشیم: اگر سکسکه بیش از 48 ساعت طول بکشد، به پزشک مراجعه کنید تا احتمال وجود مشکل در عصب‌ها یا سیستم عصبی مرکزی رد شود.

۷. قار و قور روده

قل‌قل یا قار و قور روده که به نظر می‌رسد از شکم‌تان درمی‌آید در واقع صدای هوا و مایعات است که توسط عضلات در دستگاه گوارش حرکت می‌کنند. اگر این صدا را با معده‌ی خالی تجربه کنید، به این معنا است که روده‌تان مشغول خارج کردن خرده‌ریزهای باقی‌مانده‌ است- یا می‌تواند علامت این باشد که وقت غذا خوردن است. دکتر گراس می‌گوید، “زمانی که گرسنه هستید، مغزتان به روده‌ها سیگنال می‌فرستد و روده‌ها می‌توانند همان فعالیت را داشته باشند.”

چه زمانی باید نگران باشیم: شنیدن صداهای خیلی بلند (همراه با درد، دل پیچه یا حالت تهوع) بدون دفع مدفوع، نشانه‌ی انسداد جزئی روده است که ممکن است انجام عمل جراحی ضروری باشد.

۸. صدای باد معده

باد معده اغلب نشانه‌ی ملودی‌داری است مبنی بر این‌که فلور روده در حال هضم غذاهای غنی از فیبر (مانند سبزیجات چلیپایی و لوبیا) است. محصولات جانبی – از جمله متان، نیتروژن، و هیدروژن- از طریق مقعد خارج می‌شوند. به دستگاه گوارش‌تان زمان بدهید تا با یک برنامه‌ی غذایی پر از فیبر هماهنگ شود. این کار ارزش صبر کردن را دارد: فیبر با کم بودن کلسترول، سلامت بهتر روده‌ها، و کمر باریک‌تر مرتبط است.

چه زمانی باید نگران باشیم: باد شکم (همراه با دل‌درد و اسهال) که بعد از خوردن لبنیات رخ می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ی عدم تحمل لاکتوز باشد. داشتن این نشانه‌ها بعد از نوشیدن سودا یا آب‌میوه می‌تواند علامت اختلال در دستگاه گوارش باشد؛ این اختلال “سوءِ جذب فروکتوز” نام دارد. برای بررسی، غذاهایی که ایجاد مشکل می‌کنند را به مدت یک تا دو هفته حذف کنید. در غیر این صورت، نفخ شکم به ندرت جایی برای نگرانی دارد.

۹. باد مهبل: صداهای عجیب بدن

لی میلهایزر، دارای مدرک دکترای پزشکی، و مدیر برنامه‌ی طب جنسی زنان در مرکز بهداشت و درمان استنفورد می‌گوید، باد مهبل ( که با عنوان “باد واژن” نیز شناخته می‌شود) صدای هوایی است که از واژن خارج می‌شود. زمانی که واژن طی فعالیت‌های (به عنوان مثال) جسمانی یا جنسی، باز و بسته شود، هوا می‌تواند در این قسمت حبس شود. دکتر میلهایزر می‌گوید، تمرین خوب و قدیمی کگل برای تقویت دیافراگم لگنی (کف لگن) در وهله‌ی اول می‌تواند مانع ورود هوا به واژن شود.

چه زمانی باید نگران باشیم: اگر بوی نامطبوعی حس کردید یا مدفوع در واژن‌تان دیدید، بلافاصله با متخصص زنان تماس بگیرید. هر دوی این‌ها نشانه‌ی فیستول راست‌روده‌ای-مهبلی هستند، یک پارگی که با مقعد و واژن مرتبط است. این مشکل احتمالا با عمل جراحی رفع می‌شود.

۱۰. ترق و تروق مفاصل

ترق و تروق کردن مفاصل معمولا چیز مهمی نیست. مفاصل شما با مایعات نرم و روان می‌شوند؛  زمانی که چمباتمه می‌زنید یا به حالت ایستاده هستید، فشار روی یک مفصل سالم تغییر می‌کند و مایع موجود در این قسمت ممکن است حبابی تشکیل دهد که می‌ترکد.

چه زمانی باید نگران باشیم: مارک آر. هاچینسون، دارای مدرک دکترای پزشکی، و استاد ارتوپدی و طب ورزشی در دانشگاه ایلینوی شیکاگو تاکید می‌کند که “اگر صدای ترق و تروق همراه با درد، قفل شدن یا لق‌شدگی باشد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است مشکل از پارگی تاندون یا رباط، شکستگی یا آسیب غضروف باشد.” آیا صدای غژغژ همراه با احساس ساییدگی می‌شنوید؟ این ممکن است نشانه‌ی آرتروز بوده، و فاسد شدن غضروف شروع شده باشد. داوهای ضد-التهابی و فیزیوتراپی می‌توانند سبب تکسین شوند.

۱۱. صدای خس‌خس سینه

اگر نمی‌توانید تنفس‌تان را کنترل کنید، با اورژانس تماس بگیرید. آلرژی، آسم و نارسایی احتقانی قلبی می‌توانند باعث تورم و التهاب نایژه‌ها در ریه‌های‌تان شوند. نارسایی قلبی ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان شود، اما آلرژی و آسم به طور معمول توسط دارو قابل درمان است.

۱۲. خروپف یا نفس‌نفس زدن هنگام شب: صداهای عجیب بدن

هر دو با آپنه‌ی خواب مرتبط هستند، اختلالی که در آن جریان هوا مکررا مسدود می‌شود. به گفته‌ی رنو لاوانی، دارای مدرک دکترای پزشکی، و متخصص طب داخلی در دانشکده‌ی پزشکی و جراحی دانشگاه کلمبیا، دو نشانه‌ی مشخص دیگر این اختلال عبارتند از: خرناس و احساس خستگی دائمی در طول روز.

۱۳. صدای خس‌خس بعد از سیاه‌سرفه

کسانی که مبتلا به سیاه‌سرفه هستند این صدای عجیب را هنگامی که می‌کوشند هوا را از طریق یک مسیر ملتهب استنشاق کنند، تولید می‌کنند. این اتفاق معمولا در هنگام شب بدتر می‌شود. این عفونت به شدت مسری و به خصوص برای کودکان خطرناک است. همه‌ی بچه‌ها – و بزرگسالان- باید واکسن سه‌گانه‌ی دیفتری، کزاز و سیاه سرفه بزنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *