google-site-verification=zBrGTmzoP4VxymVSP3AbCmMd7GwDC13aeboEi73Ii4I
خواص پوست درخت بید

قرن هاست که پوست درخت بید یا willow bark به عنوان مسکن استفاده می شود. ماده فعال دارویی که از پوست درخت بید تهیه می شود سالیسین نام دارد. خواص پوست درخت بید شگفت انگیز است. برخی افراد از پوست درخت بید به عنوان جایگزینی برای آسپرین استفاده می کنند، به ویژه آنهایی که از سردردهای مزمن یا کمردرد رنج می‌برند. پوست درخت بید حتی در برخی محصولات مخصوص کاهش وزن استفاده می شود.

این ماده از شاخه های درختان بید 2 تا 3 ساله به دست می آید. درختان و درختچه های بید در سراسر جهان به جز استرالیا و قطب جنوب رشد می کنند. بید سفید و بید سیاه دو مورد از رایج ترین بیدهایی هستند که در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

اثرات جانبی پوست درخت بید

در صورتی که پوست درخت بید در حد اعتدال مصرف شود، عوارض جانبی منفی ندارد. سالیسین موجود در پوست درخت بید به سالیسیلیک اسید تبدیل می شود. برخی بر این باورند که همین ویژگی باعث می شود که  برای معده شما ملایم تر از آسپرین تولید شده در آزمایشگاه باشد. با این حال، مصرف بیش از اندازه پوست بید می تواند باعث گرفتگی معده و خونریزی شود.

شیوه مصرف پوست بید

برای بهره‌مند شدن از خواص پوست بید، می‌توانید آن را به شیوه‌های زیر مصرف کنید:

۱. کپسول

پوست درخت بید (willow bark) را می توان از بسیاری از داروخانه ها و تقریباً هر فروشگاه مواد غذایی بهداشتی به صورت پودر و کپسول خریداری کرد. دوز توصیه شده برای تسکین درد 240 میلی گرم در روز است.

۲. پوسته

ماده فعال موجود در پوست درخت بید سالیسین است، اما فلاونوئیدها و ذرات گیاهی همراه آن ممکن است بخش مهمی از تاثیرگذاری پوست درخت بید باشند. به همین دلیل، برخی از مردم ترجیح می دهند در واقع پوست فرآوری نشده درخت بید را بجوند. تعیین مقدار سالیسین موجود در هر تکه از پوست بید دشوار است، بنابراین در مورد این روش مصرف باید حتما محتاط باشید.

۳. مایع

پوست درخت بید را می توان به صورت تنتور مقطر نیز یافت. مصرف یک یا دو قطره در روز برای تسکین درد (تا 2 میلی لیتر) می تواند به عنوان یک جایگزین ضد التهاب و مسکن دردِ جایگزین آسپرین عمل کند.

 

۴. دمنوش یا چای پوست درخت بید

تهیه چای نیز یکی از بهترین‌ ایده‌ها برای بهره‌وری از خواص پوست درخت بید است. برای آماده کردن این چای موثر و درمانی، پوست درخت بید را به مدت دو تا سه دقیقه در آب داغ دم کنید. هنگام مصرف پوست درخت بید به این شکل، تشخیص میزان سالیسین در هر وعده چای دشوار است. بنابراین محتاط باشید و زیاده روی نکنید.

۴. خواص پوست درخت بید: استفاده موضعی

از پوست درخت بید می توان به صورت موضعی استفاده کرد. استفاده از پوست درخت بید به صورت موضعی جایگزین خوبی برای کسانی است که زخم دارند. با این حال، استفاده موضعی ممکن است در برخی از آدم‌ها باعث تحریک پوست شود.

فواید پوست درخت بید برای سلامتی

در یک مطالعه جدید طب گیاهی، زمانی که پوست درخت بید در افراد مبتلا به کمردرد استفاده شد، موثرتر از دارونما بود. البته داده‌های قطعی که پوست درخت بید را با آسپرین سنتی مقایسه کند، مورد نیاز است. با این حال، اگر به دنبال جایگزینی برای آسپرین هستید، می توانید پوست درخت بید را مد نظر داشته باشید.

از پوست درخت بید برای تسکین دردهای قاعدگی و کاهش تب نیز می توان استفاده کرد. سالیسین موجود در پوست درخت بید مانند آسپرین عمل می کند و هنگام ورود به جریان خون با کاهش التهاب و درد، تاثیر خود را می‌گذارد. به دلیل خواص ضد التهابی که پوست درخت بید ددارد، ممکن است در مبارزه با درد مفاصل نیز موثر باشد.

خطرات احتمالی پوست درخت بید

هرچند خواص پوست درخت بید اثبات شده هستند اما برخی از افراد نباید از آن استفاده کنند. اگر به آسپرین حساسیت دارید، ممکن است به پوست درخت بید نیز واکنش نشان دهید. پوست درخت بید همچنین می‌تواند با برخی داروها مانند رقیق‌کننده‌های خون و مسدودکننده‌های بتا تداخل داشته باشد.

معمولاً کودکان و نوجوانان تا سن 16 سالگی از مصرف پوست درخت بید منع می شوند. این ممانعت به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری است، یک بیماری نادر که باعث آسیب مغزی و کبدی می شود. زنان باردار و شیرده نیز از مصرف داروهای حاوی سالیسیلات منع می شوند. افراد مبتلا به زخم معده باید مراقب پوست درخت بید باشند، زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند باعث خونریزی معده شود.

 

 

کلام پایانی

ثابت شده است که پوست درخت بید به تسکین برخی از ناراحتی های خفیف کمک می کند. اما برای درک کامل تفاوت آن با آسپرین باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد. هرچند خواص پوست درخت بید ممکن است برای برخی جایگزین موثری برای آسپرین باشد، اما قبل از انتخاب آن حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

* نکته: این مقاله صرفا جهت اطلاع‌رسانی آماده شده است و جایگزینی برای توصیه پزشک نیست. فراموش نکنید در صورتی که به هر گونه بیماری مبتلا هستید، قبل از مصرف گیاهان دارویی حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *